Kilowat Słońca

Fotowoltaika gospodarstwie rolnym

  • 25% kosztów instalacji PV pomniejsza należny podatek rolny
  • korzystne rozlicznie energii jako prosument
  • instalacja PV może pokryć nawet 100% rocznego zapotrzebowania
  • kompleksowa obsługa

Jak działa fotowoltaika w rolni

Słońce jest niezwykle ważne dla rolnictwa od samego początku historii uprawy ziemi. Dziś jednak nabiera jeszcze większego znaczenia. Wszystko za sprawą nowoczesnych paneli słonecznych, które znajdują swoje zastosowanie zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i hodowlanych. Fotowoltaika dla rolników to przede wszystkim oszczędność, szybszy rozwój, niezwykła wydajność oraz dbanie o środowisko.

Aby osiągnąć najwyższą możliwą efektywność, należy zainwestować w moduły uznanych i cenionych w branży marek. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego proponowane przez nas instalacje fotowoltaiczne dla rolników korzystają wyłącznie z markowych urządzeń. Wśród nich można znaleźć takich producentów, jak Fronius, Huaweii oraz SMA. Ich sztandarowym produktem są znane na całym świecie falowniki, dzięki którym zamienia się prąd stały (generowany w wyniku pracy modułów fotowoltaicznych) na prąd przemienny (znajdujący się w gniazdkach elektrycznych). Gwarantują nie tylko wysoką wydajność, ale również nieprzeciętną trwałość. Właśnie dlatego stworzone z naszą pomocą instalacje fotowoltaiczne dla rolników cieszą się opinią długowiecznych.

Do prawidłowego działania systemu niezbędne są jeszcze moduły, czyli po prostu panele słoneczne. Odpowiadają one za pobieranie energii ze słońca i przekształcanie jej w prąd stały. Moduły składają się z pojedynczych ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. To właśnie od nich zależy efektywność całej instalacji. Dlatego nie warto iść w tej kwestii na kompromisy. Udostępniamy naszym klientom moduły monokrystaliczne z 25-letnią, liniową gwarancją mocy. W ten sposób fotowoltaika dla rolników spełnia pokładane w niej oczekiwania przez wyjątkowo długi czas. Warto nadmienić, że po upływie wspomnianego okresu wciąż można bezproblemowo korzystać z modułów.

Nie trzeba przy tym wierzyć wyłącznie naszym zapewnieniom. Pracę instalacji fotowoltaicznej dla rolników można samodzielnie obserwować. Służy do tego intuicyjna aplikacja przeznaczona na komputery osobiste bądź smartfony z popularnymi systemami operacyjnymi. My również mamy dostęp do parametrów pracy systemu. Dzięki temu wiemy, czy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.

Instalacja fotowoltaiczna dla rolników
  • Serce każdej instalacji to falownik, który zamienia  prąd stały na przemienny. My korzystamy tylko z najlepszych producentów takich jak: Fronius, Huaweii czy SMA
  • Wydajniejsze moduły monokrystaliczne, oraz 25lat liniowej gwarancji mocy
  • Moc instalacji określamy na podstawie analizy zużycia energii przez gospodarstwo rolne i dobieramy rozwiązania najbardziej uzasadnione ekonomicznie
  • Cały czas my, jak i Klient ma podgląd na parametry pracy instalacji dzięki aplikacji na smartfona lub komputer

Pozostaje jeszcze kwestia dobrania mocy fotowoltaiki dla rolników. Określa się ją poprzez analizę zużycia energii przez gospodarstwo. Można więc dość precyzyjnie wybrać liczbę oraz model modułów. Nasze doświadczenie nie pozwala przy tym zapomnieć o innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na zużycie prądu w gospodarstwie rolnym czy hodowlanym. Zawsze dobieramy uzasadnione ekonomicznie rozwiązania, wobec czego klienci nigdy nie przepłacają za panele oraz ich montaż.

Finansowanie instalacji fotowoltaicznej dla rolników
  • Instalacja fotowoltaiczna podlega amortyzacji, więc zmniejsza należny podatek dochodowy
  •  Inwestując w fotowoltaikę 25% kosztów instalacji odliczysz do kwoty podatku rolnego i masz na to aż 25lat
  •  Dla przykładu: jeśli instalacja kosztuje 40 000zł, a Twój podatek rolny to 4000zł/rok to:

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym

Oczywiście moduły mają swoją cenę. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć koszt zakupu. Służy temu amortyzacja, która zmniejsza podatek dochodowy. Można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, liczonego od wartości początkowej instalacji do wysokości wskazanego w prawie limitu.

Do tego dochodzi jeszcze prawo odliczenia 25% kosztów instalacji do kwoty podatku rolnego. Dofinansowanie do fotowoltaiki zmniejsza w ten sposób realny koszt inwestycji. Co więcej, czas na wykorzystanie odliczenia wynosi aż 25 lat. Można więc skorzystać z niego w dogodnym dla gospodarstwa momencie.

  1. Masz prawo odliczenia 25% z 40000zł co daje 10 000zł
  2. W takim przypadku, w  pierwszym i drugim roku nie zapłacisz podatku rolnego wcale, natomiast w trzecim roku podatek wyniesie  2000zł
  3. Ostateczny/realny koszt instalacji to 40 000 – 4000zł – 4000zł- 2000zł= 30 000zł

Fotowoltaika i rozliczenie energii

Współczesne gospodarstwa rolne zużywają bardzo dużo energii elektrycznej. Wszelkie podwyżki cen prądu odbijają się więc niekorzystnie na prowadzonej działalności. Na szczęście instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa mogą w przeważającej części – a nierzadko nawet w całości – pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię.

Ponadto nadwyżki wyprodukowanego prądu nie idą na marne. Trafiają one do sieci elektroenergetycznej, która działa jak magazyn o sprawności 80% lub 70% (w zależności od mocy instalacji). Wobec tego na każdą kilowatogodzinę energii wprowadzonej do sieci można pobrać z powrotem 0,8 bądź 0,7 kWh w wymagających sytuacjach, np. po zmroku czy w pochmurny dzień. To kolejna oszczędność dla całego gospodarstwa.

Rozliczenie-instalacji-fotowoltaicznych-dla-Rolników
  • Gospodarstwo rolne przeważającą część energii produkowanej z fotowoltaiki zużywają na bieżąca, zaś nadwyżka kierowana jest do sieci
  • Działa ona jak magazyn energii o sprawności 80% tzn. że z każdej oddanej kWh możemy pobrać 0,8kWh ( 0,7kWh dla instalacji o mocy powyżej 10kWp) wtedy,  kiedy potrzebujemy, czyli np. po zachodzie słońca, czy w pochmurny dzień

Jesteś zainteresowany instalacją dla gospodarstwa rolnego?

To świetnie, ponieważ korzystamy z najlepszych produktów na rynku,

a instalację PV wykonujemy od A do Z.